top of page

Porady i informacje - wypożyczenie samochodu / auta na Teneryfie i jazda po wyspie

Bezpieczeństwo - włamania do aut i wybijane szyby - czytaj tutaj, bo mają osobny rozdział :/

Kierunkowskazy - włączać czy nie - oto jest pytanie ;)

 

Są bo są ;) ale „nie przyjęło się” ich używanie przez „lokalesów”, szczególnie przy zjeździe z ronda (mimo tego, że mandat za to wynosi ok. 200€). Czy cierpi na tym bezpieczeństwo? Trochę. Bardziej płynność ruchu i nerwy europejczyków z północy. Kanaryjczycy na drodze są dużo bardziej uprzejmi i przyjaźni niż wiele innych nacji (np. wpuszczają z bocznych uliczek, parkingów czy bocznych wjazdów, czekają też cierpliwie, aż zrobisz kopertę itd. itp.) ogólnie jest bardziej bezpiecznie niż w Polsce. Używajcie proszę kierunkowskazów w wypożyczonym samochodzie zawsze :)

 

W momencie gdy ktoś przed nami skręca, zatrzymuje się, lub mamy przed sobą rowerzystę, należy włączyć kierunkowskaz, tak jakbyśmy chcieli wyprzedzać lub sami skręcać. Pomaga to zorientować się lepiej kierowcom za nami, że coś się na drodze dzieje – przy ostrym świetle słonecznym lepiej widać mrugający sygnał kierunkowskazu, niż światło stopu. Kolejny powód to taki, że hamulców używa się często, więc oczy tego "nie widzą", natomiast kierunkowskazów "od święta", przez co bardziej przykuwają uwagę.

 

 

Rozwiązania komunikacyjne

 

Kanaryjskie rozwiązania komunikacyjne są czasami „bardzo ciekawe” ;) lub nawet „nad wyraz zaskakujące” ;) Np. może się okazać, że będąc już na rondzie znajdziecie się nagle na drodze podporządkowanej, albo skrzyżują się pasy zjazdu i wjazdu na autostradę. Czasami jest to wynik ukształtowania terenu np. skał, które należy ominąć, czasami tego, że wymyślone pierwotne rozwiązanie nie zdało egzaminu i zdecydowano się je „poprawić” przemalowując strzałki, a czasami nie wiadomo dlaczego.

 

 

Górskie drogi na Teneryfie wypożyczonym samochodem

 

Jazda po Teneryfie wypożyczonym samochodem to wiele radości ;) - zakrętów na Teneryfie jest mnóstwo, szczególnie jeśli wybieramy się do miejscowości Masca (śmiało można powiedzieć, że to najtrudniejszy odcinek drogi na Wyspach Kanaryjskich), czy chcemy zdobyć wulkan Teide. Teneryfa to wyspa górzysta, więc kręte drogi to normalna sprawa. Najważniejsze jest, aby nie ścinać zakrętów! Trzymać się swojego pasa drogi nawet jeśli wydaje nam się, że mamy swobodę. Na trasie spotykamy bardzo dużo motorów, ponieważ jest to raj dla motocyklistów. I to oni mogą nas zaskoczyć na trasie. Tak samo autobusy, które wymagają większego zapasu na skręt i wyjeżdżają za oś drogi. Jak zobaczymy autobus, lepiej zwolnić i zatrzymać się na prostej i przepuścić go bezkolizyjnie.

 

W trakcie zjeżdżania z gór do hamowania używamy redukcji silnikiem i oszczędzamy sprzęgło. Ubezpieczenie samochodu nigdy nie obejmuje jazdy poza drogami asfaltowymi.

 

 

Jeżeli nie wynajęcie wypożyczenie samochodu na Teneryfie - to jest

inne rozwiązanie- wycieczki fakultatywne z polskim przewodnikiem

i zawodowym lokalnym kierowcą za sterami autobusu :)

 

 

Parkowanie wynajętego samochodu na Teneryfie

 

Parkowanie wypożyczonego auta na Teneryfie na ulicy jest bezpłatne. Nie istnieją na ulicach strefy płatnego parkowania czy parkometry. Generalna zasada jest taka, że parking płatny to parking ze szlabanem, przy którym obiera się bilet. Najczęściej będzie to parking podziemny, sklepowy lub w budynku etc.

 

Natomiast parkowanie wypożyczonego samochodu zabronione jest tam, gdzie wymalowane są ciągłe, żółte linie wzdłuż krawężnika, lub linie niebieskie (rzadziej). Reakcja policji i GRUA (autoholowanie) jest szybka. Jeśli zaparkujemy w miejscu zakazanym, oni zorganizują lawetę w krótkim czasie. Parkingi mają najczęściej wydzielone miejsca na MOTO (skutery, motocykle itp.), oraz BUS – w tych miejscach oczywiście samochód osobowy nie może zaparkować.
 

W pierwszej linii brzegowej, w kurortach turystycznych ciężko jest znaleźć miejsce do zaparkowania, lepiej więc stanąć dalej i dojść. Można też korzystać z płatnych parkingów podziemnych lub sklepowych. Opłaty za godzinę to ok. 1,2€ (dalej do plaży) ok. 1,8€ (bliżej plaży), naliczanie jest często minutowe, ale to nie jest zasada, bo mogą policzyć od razu za pierwszą godzinę. Wszystkie rzeczy osobiste chowamy oczywiście do bagażnika, nawet jak chcemy zaparkować tylko na 5 minut.

 

 

Trąbienie na pozdrowienie - wypożyczone samochody tego nie robią ;)

 

To ulubiony sposób pozdrawiania się kanaryjczyków. Są to krótkie pojedyncze lub podwójne trąbnięcia. Usłyszymy je często w mniejszych miasteczkach. Dopiero dłuższy sygnał klaksonem powinien wzbudzić nasze zainteresowanie.

 

 

Rowerzyści a wypożyczony samochód na Teneryfie i wyprzedzanie – kwestie filozoficzne ;)

 

Jeśli jedziemy samochodem i wyprzedzamy rowerzystę, musimy zachować bezpieczny odstęp i najlepiej skorzystać z drugiego pasa ruchu. Jeśli warunki nam na to nie pozwalają, gdy jedziemy pod górkę albo przed zakrętem, to poruszamy się za rowerzystą w odstępie co najmniej kilku metrów (1,5 długości samochodu como minimo), nie siedząc mu „na ogonie”. Tutaj rowerzysta jest bardzo częstym uczestnikiem ruchu drogowego i nikt się nie stresuje jeśli się "ciągnie" za nim sznurek aut.

 

 


 
bottom of page