Porady i informacje - wypożyczenie samochodu / auta na Teneryfie i jazda po wyspie

 

 

Warunki wypożyczenia samochodu na Teneryfie

 

Są niestety wypożyczalnie samochodów na Teneryfie, które doliczają sobie „za wszystko” bez mrugnięcia okiem, nawet parokrotnie, szczególnie jeżeli początkowa oferta była bardzo tania i "okazyjna" (dobrym przykładem na to, że nie dotyczy to tylko małych wypożyczalni jest wypożyczalnia Gold Car). I potem najczęściej przy odbiorze samochodu okazuje się, że bez karty kredytowej ani rusz. Jest niby owszem opcja bez karty, ale to oznacza ok. 200€ kaucji albo dodatkowe 5€ za dzień ubezpieczenia extra. Następnie należy zapłacić za pełny bak benzyny i oddać pusty przy zdawaniu auta – byłoby to ewentualnie do przyjęcia, choć jazda wynajętym samochodem „na oparach z kalkulatorem” nie jest fajna, gdyby nie kolejne „ale” – cena takiego paliwa do takiego wynajmowanego  jak najtaniej samochodu może być nawet ponad 2 razy wyższa (np. kiedyś turyści , któryz potem do nas trafili za pełen bak wynajętego niewielkiego auta zapłacili prawie 90€). Otrożności wymaga także wypożyczanie auta w przyhotelowych punktach, firmy takie często nie wpisują w umowę pobranych kwot wynajmu i kaucji, a samochody wcale nie są czyste.

 

Są też na Teneryfie firmy wypożyczające samochody do których bez karty kredytowej nie podchodź. Niektóre wypożyczalnie na Tenryfie odbierają klientów z hoteli/lotnisk  i wiozą do siedziby/hali "na odludziu", daleko hen od strefy turystycznej i komunikacji publicznej np. do Las Chafiras (np. tak robi wypożyczalnia Plus Car).

 

Są też niestety osoby prywatne wypożyczające samochody - i jest to najgorsze rozwiązanie - niebezpieczne i bardzo nieleglne. "Oferowane" są takie samochody do wynajmu na Facebooku lub na forach internetowych - samochody starej daty (np. Renault Clio I czyli pierwszej generacji, obecnie jest już IV), w nieznanym stanie technicznym (mieliśmy klienta, któremu po 10 min. na autostradzie wybuchła chłodnica). Pierwsza rutynowa kontrola takiego samochodu (a bardzo prosto poznać turystę za kółkiem - nie wygląda na kanaryjczyka i jedzie niepewnie autem nie pierwszej daty) czy to przez Policia Local, Cuerpo Nacional de Policia czy Guardia Civil i jest mandat obligatoryjny na 600€ dla turysty za nielagalny wynajem od osoby prywatnej i za brak umowy najmu.

 

Firm zajmujących się wypożyczaniem aut na Teneryfie jest dużo – ogólna zasada jest taka, im bardziej cena jest okazyjna, im bardziej firma się reklamuje lub przeciwnie, jest baaardzo lokalna – tym rzeczywistość dużo mniej ciekawa. Jeżeli zaciekawiło Cię jak jest z wypozyczeniem samochodu u nas – zapraszamy do przeczytania zakładki „Auta” lub kliknięcia na odnośnik poniżej.

 

 

Wypożyczenie samochodu z Teneryfa po Polsku ceny, oferta, ubezpieczenie

 

 

Kierunkowskazy - włączać czy nie - oto jest pytanie ;)

 

Są bo są ;) ale „nie przyjęło się” ich używanie przez „lokalesów”, szczególnie przy zjeździe z ronda (mimo tego, że mandat za to wynosi ok. 200€). Czy cierpi na tym bezpieczeństwo? Trochę. Bardziej płynność ruchu i nerwy europejczyków z północy. Kanaryjczycy na drodze są dużo bardziej uprzejmi i przyjaźni niż wiele innych nacji (np. wpuszczają z bocznych uliczek, parkingów czy bocznych wjazdów, czekają też cierpliwie, aż zrobisz kopertę itd. itp.) ogólnie jest bardziej bezpiecznie niż w Polsce. Używajcie proszę kierunkowskazów w wypożyczonym samochodzie zawsze :)

 

W momencie gdy ktoś przed nami skręca, zatrzymuje się, lub mamy przed sobą rowerzystę, należy włączyć kierunkowskaz, tak jakbyśmy chcieli wyprzedzać lub sami skręcać. Pomaga to zorientować się lepiej kierowcom za nami, że coś się na drodze dzieje – przy ostrym świetle słonecznym lepiej widać mrugający sygnał kierunkowskazu, niż światło stopu. Kolejny powód to taki, że hamulców używa się czesto, więc oczy tego "nie widzą", natomiast kierunkowskazów "od święta", przez co bardziej przykuwają uwagę.

 

 

Rozwiązania komunikacyjne

 

Kanaryjskie rozwiązania komunikacyjne są czasami „bardzo ciekawe” ;) lub nawet „nad wyraz zaskakujące” ;) Np. może się okazać, że będąc już na rondzie znajdziecie się nagle na drodze podporządkowanej, albo skrzyżują się pasy zjazdu i wjazdu na autostradę. Czasami jest to wynik ukształtowania terenu np. skał, które należy ominąć, czasami tego, że wymyślone pierwotne rozwiązanie nie zdało egzaminu i zdecydowano się je „poprawić” przemalowując strzałki, a czasami nie wiadomo dlaczego.

 

 

Górskie drogi na Teneryfie wypożyczonym samochodem

 

Jazda po Teneryfie wypożyczonym samochodem to wiele radości ;) - zakrętów na Teneryfie jest mnóstwo, szczególnie jeśli wybieramy się do miejscowości Masca (śmiało można powiedzieć, że to najtrudniejszy odcinek drogi na Wyspach Kanaryjskich), czy chcemy zdobyć wulkan Teide. Teneryfa to wyspa górzysta, więc kręte drogi to normalna sprawa. Najważniejsze jest, aby nie ścinać zakrętów! Trzymać się swojego pasa drogi nawet jeśli wydaje nam się, że mamy swobodę. Na trasie spotykamy bardzo dużo motorów, ponieważ jest to raj dla motocyklistów. I to oni mogą nas zaskoczyć na trasie. Tak samo autobusy, które wymagają większego zapasu na skręt i wyjeżdżają za oś drogi. Jak zobaczymy autobus, lepiej zwolnić i zatrzymać się na prostej i przepuścić go bezkolizyjnie.

 

W trakcie zjeżdżania z gór do hamowania używamy redukcji silnikiem i oszczędzamy sprzęgło. Ubezpieczenie samochodu nigdy nie obejmuje jazdy poza drogami asfaltowymi.

 

 

Jeżeli nie wynajęcie wypożyczenie samochodu na Teneryfie - to jest

inne rozwiązanie- wycieczki fakultatywne z polskim przewodnikiem

i zawodowym lokalnym kierowcą za sterami autobusu :)

 

 

Parkowanie wynajętego samochodu na Teneryfie

 

Parkowanie wypożyczonego auta na Teneryfie na ulicy jest bezpłatne. Nie istnieją na ulicach strefy płatnego parkowania czy parkometry. Generalna zasada jest taka, że parking płatny to parking ze szlabanem, przy którym obiera się bilet. Najczęściej będzie to parking podziemny, sklepowy lub w budynku etc.

 

Natomiast parkowanie wypożyczonego samochodu zabronione jest tam, gdzie wymalowane są ciągłe, żółte linie wzdłuż krawężnika, lub linie niebieskie (rzadziej). Reakcja policji i GRUA (autoholowanie) jest szybka. Jeśli zaparkujemy w miejscu zakazanym, oni zorganizują lawetę w krótkim czasie. Parkingi mają najczęściej wydzielone miejsca na MOTO (skutery, motocykle itp.), oraz BUS – w tych miejscach oczywiście samochód osobowy nie może zaparkować.
 

W pierwszej linii brzegowej, w kurortach turystycznych ciężko jest znaleźć miejsce do zaparkowania, lepiej więc stanąć dalej i dojść. Można też korzystać z płatnych parkingów podziemnych lub sklepowych. Opłaty za godzinę to ok. 1,2€ (dalej do plaży) ok. 1,8€ (bliżej plaży), naliczanie jest często minutowe, ale to nie jest zasada (np. w naszym centrum handlowym Fañabe Plaza płaci się od razu za pierwsze 1/2h). Wszystkie rzeczy osobiste chowamy oczywiście do bagażnika, nawet jak chcemy zaparkować tylko na 5 minut.

 

 

Trąbienie na pozdrowienie - wypożyczone samochody tego nie robią ;)

 

To ulubiony sposób pozdrawiania się kanaryjczyków. Są to krótkie pojedyncze lub podwójne trąbnięcia. Usłyszymy je często w mniejszych miasteczkach. Dopiero dłuższy sygnał klaksonem powinien wzbudzić nasze zainteresowanie.

 

 

Rowerzyści a wypożyczony samochód na Teneryfie i wyprzedzanie – kwestie filozoficzne ;)

 

Jeśli jedziemy samochodem i wyprzedzamy rowerzystę, musimy zachować bezpieczny odstęp i najlepiej skorzystać z drugiego pasa ruchu. Jeśli warunki nam na to nie pozwalają, gdy jedziemy pod górkę albo przed zakrętem, to poruszamy się za rowerzystą w odstępie co najmniej kilku metrów (1,5 długości samochodu como minimo), nie siedząc mu „na ogonie”. Tutaj rowerzysta jest bardzo częstym uczestnikiem ruchu drogowego i nikt się nie stresuje jeśli się "ciągnie" za nim sznurek aut.