top of page

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom

Zwiedzanie Teneryfy - TOP TENeryfa - La Laguna dawna stolica Teneryfy

czyli 10 najważniejszych i najciekawszych miejsc do zobaczenia na Teneryfie

La Laguna - najważniejsze miasto Teneryfy o którym śmiało można napisać, że to perła wyspy. Swoją nazwę zawdzięcza od jeziora - laguny, które zostało osuszone aby powstało miasto. Kolonialny styl zabudowy, podobny do kubańskiej Hawany to kontrast w porównaniu z nowoczesną i aktualną stolicą wyspy Santa Cruz. La Laguna to dawna stolica Teneryfy, która kiedyś tętniła handlem między Starym a Nowym Światem, dziś ośrodek uniwersytecki Wysp Kanaryjskich. Założony w 1701 roku Uniwersytet działa do dziś i jest uczelnią na wysokim poziomie. La Laguna wpisana jako całość na listę dziedzictwa światowego UNESCO, szczyci się starówką o niepowtarzalnym klimacie i unikalnych jak na tamte czasy, rozwiązaniach urbanistycznych. Tu swoje siedziby miały najważniejsze rodziny kupieckie, których piękne rezydencje i patia można odwiedzać i podziwiać nawet dziś. Do najbardziej znanych należą m.in. Casa Lercaro zbudowana w 1593 roku, gdzie obecnie mieści się muzeum historii Teneryfy, Casa del Montañés i Casa de los Capitanes Generales.

 

Koniecznie trzeba przejść się ulicami La Laguny, każda z nich ma swoją historię i najczęściej także zachowaną obok nowej, a wiele mówiącą starą nazwę. W zabytkowym budynku w którym znajduje się Informacja Turystyczna można otrzymać mapę z planem starego miasta, z zaznaczeniem najważniejszych budynków, którym warto się przyjrzeć. W mieście zachowała się też znaczna część architektury sakralnej. Znajduje się tu najstarszy kościół na wyspie - Iglesia de la Concepción, który kilka razy był rozbudowywany. Aktualnie stanowi on obiekt muzealny i wejście jest za opłatą. Za budynkiem kościoła stoi pomnik Papieża Jana Pawła II autorstwa polskiego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja.

 

Niewiele jest takich miast w archipelagu Wysp Kanaryjskich, aby zachwycały historią, architekturą i ilością zabytków. Osobiście uwielbiamy to miasto, oprowadzamy po nim podczas wycieczki Dookoła Teneryfy okraszając spacer ciekawostkami z dawnych czasów i analizą architektury. Warto z nami ją odkryć i zagłębić się w uliczki starego miasta. Dodatkowo można przyjechać tu na shopping i zaplanować zakupy, ponieważ w zabytkowych kamienicach ukryte są markowe sklepy, które bardzo często organizują przeceny, tzw. REBAJAS. Zdecydowanie można tutaj taniej zaopatrzyć się w ubrania i kosmetyki niż w centrach handlowych Santa Cruz. 

 [kategorie - miejsca na Teneryfie; lokalizacja - Teneryfa Północ Wschód]

bottom of page