top of page

Zwiedzanie Teneryfy - TOP TENeryfa - La Laguna dawna stolica Teneryfy

czyli 10 najważniejszych i najciekawszych miejsc do zobaczenia na Teneryfie

La Laguna - najważniejsze miasto Teneryfy o którym śmiało można napisać, że to perła wyspy. Swoją nazwę zawdzięcza od jeziora - laguny, które zostało osuszone aby powstało miasto. Kolonialny styl zabudowy, podobny do kubańskiej Hawany to kontrast w porównaniu z nowoczesną i aktualną stolicą wyspy Santa Cruz. La Laguna to dawna stolica Teneryfy, która kiedyś tętniła handlem między Starym a Nowym Światem, dziś ośrodek uniwersytecki Wysp Kanaryjskich. Założony w 1701 roku Uniwersytet działa do dziś i jest uczelnią na wysokim poziomie. La Laguna wpisana jako całość na listę dziedzictwa światowego UNESCO, szczyci się starówką o niepowtarzalnym klimacie i unikalnych jak na tamte czasy, rozwiązaniach urbanistycznych. Tu swoje siedziby miały najważniejsze rodziny kupieckie, których piękne rezydencje i patia można odwiedzać i podziwiać nawet dziś. Do najbardziej znanych należą m.in. Casa Lercaro zbudowana w 1593 roku, gdzie obecnie mieści się muzeum historii Teneryfy, Casa del Montañés i Casa de los Capitanes Generales.

 

Koniecznie trzeba przejść się ulicami La Laguny, każda z nich ma swoją historię i najczęściej także zachowaną obok nowej, a wiele mówiącą starą nazwę. W zabytkowym budynku w którym znajduje się Informacja Turystyczna można otrzymać mapę z planem starego miasta, z zaznaczeniem najważniejszych budynków, którym warto się przyjrzeć. W mieście zachowała się też znaczna część architektury sakralnej. Znajduje się tu najstarszy kościół na wyspie - Iglesia de la Concepción, który kilka razy był rozbudowywany. Aktualnie stanowi on obiekt muzealny i wejście jest za opłatą. Za budynkiem kościoła stoi pomnik Papieża Jana Pawła II autorstwa polskiego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja.

 

Niewiele jest takich miast w archipelagu Wysp Kanaryjskich, aby zachwycały historią, architekturą i ilością zabytków. Osobiście uwielbiamy to miasto, oprowadzamy po nim podczas wycieczki Dookoła Teneryfy okraszając spacer ciekawostkami z dawnych czasów i analizą architektury. Warto z nami ją odkryć i zagłębić się w uliczki starego miasta. Dodatkowo można przyjechać tu na shopping i zaplanować zakupy, ponieważ w zabytkowych kamienicach ukryte są markowe sklepy, które bardzo często organizują przeceny, tzw. REBAJAS. Zdecydowanie można tutaj taniej zaopatrzyć się w ubrania i kosmetyki niż w centrach handlowych Santa Cruz. 

 [kategorie - miejsca na Teneryfie; lokalizacja - Teneryfa Północ Wschód]

bottom of page