top of page

Teneryfa co zwiedzać? - TOP TENeryfa - stolica Santa Cruz de Tenerife

czyli naj ... ważne i ciekawe miejsca do zobaczenia na Teneryfie x10

 

Santa Cruz de Tenerife - to drugie miejsce na ziemi gdzie organizowany jest najlepszy, najbardziej huczny i najbardziej wystawny karnawał na świecie! Nie trzeba wcale lecieć do Rio aby się wybawić i poczuć tą niebywałą atmosferę. Okres karnawału przypada na przełom stycznia i lutego. Jest to czas, gdzie ilość przyjezdnych potraja się, gdzie wybiera się Królową Karnawału zarówno wśród pań jak i dziewczynek ubranych w przepiękne suknie zaprojektowane przez artystę i sponsorowane przez firmy. Jest to czas występów grup wokalnych, parad, zabaw na ulicy i beztroski. Ale to nie jest jedyna ciekawostka o tym miejscu.
 
Jeśli zastanawiasz się, czy na Teneryfie jeżdżą tramwaje, to podpowiadamy, że TAK! Ta jedyna linia tramwajowa łączy dwie stolice Teneryfy: starą La Lagunę i aktualną Santa Cruz de Tenerife. Nie może być inaczej, ponieważ Santa Cruz to miasto drugie pod względem liczebności mieszkańców na Wyspach Kanaryjskich i jest zarazem największym miastem na wyspie. Od 1822 roku pełni rolę stolicy Teneryfy a w dodatku jest również stolicą Prowincji czyli zarządza wyspami: Teneryfą, La Gomerą, La Palmą i El Hiero. Posiada największy port przeładunkowy i rafinerię co daje duży udział przychodu w gospodarce wyspy po turystyce.
 
Jak zaplanować zwiedzanie tego miasta?
Nad samym oceanem mieszczą się cztery główne atrakcje, można więc pozostawić samochód na parkingu w okolicy Parque Maritimo i udać się na spacer. Można również zakupić wycieczkę fakultatywną z przewodnikiem na wschód wyspy.
 
Parque Martimo – to teren o powierzchni 22 tys. m2, który został zaprojektowany przez wybitnego kanaryjskiego architekta pochodzącego z Lanzaroty Césara Manrique. Na terenie parku znajdują się trzy baseny miejskie z wodą morską, jacuzzi, plaża, brodziki oraz place zabaw dla dzieci. Wszystko w kolorystyce naturalnej, biel basenów z którą kontrastuje czerń skał lawowych oraz błękit wody oceanu jak na Cesarego Manrique przystało to architektura w jego stylu.
W ostatnich latach utworzono obok basenów dodatkową atrakcję Plameteum, ogród dendrologiczny, gdzie można podziwiać ponad 300 gatunków palm podzielonych na biogeograficzne sekcje.
 
Spacerując dalej, na lewo od basenów mamy okazję zobaczyć stare ale dobrze utrzymane fortyfikacje:
Zamek San Juan Bautista (Czarny Zamek)z z XVII wieku, którego odbudowano w 1765 roku i dlatego jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków na Teneryfie. Casa de la Pólvora (Dom prochu) – z XVIII wieku, niegdyś pełnił funkcję magazynu, w którym przechowywano materiały wybuchowe.
Spacerując wzdłuż wybrzeża kierujemy się do symbolu miasta, którą jest zaprojektowana i wybudowana przez Santiago Calatrava opera Auditorio de Tenerife, przypominającą muszlę ślimaka lub statek kosmiczny, albo porównywana jest do opery w Sidney. Jest to bardzo charakterystyczny budynek, widoczny nawet już z autostrady. To tutaj odbywają się koncerty, opery oraz spektakle teatralne. Auditorio jest imponujące zarówno z daleka jak i z bliska. Elewacja budynku to misterna robota z białej mozaiki.
Za budynkiem od strony oceanu na falochronie króluje sztuka uliczna i można odnaleźć podobizny znanych artystów.
 
Taki spacer zajmie nam około 1,5 h i jeśli jesteśmy tu przejazdem to zdecydowanie są to najciekawsze miejsca w Santa Cruz. Jeśli natomiast planujemy tutaj cały dzień, to idźmy dalej w stronę Plaza de España. Jest to centralny plac miasta z marmurową fontanną, którą wybudowano w miejscu dawnej twierdzy w 1929 roku. Na środku placu wznosi się Monumento de los Caidos - pomnik poświęcony poległym w czasie wojny domowej (1936-1939), a w podziemiach placu znajduje się muzeum. W okolicy można zrobić również udane zakupy ponieważ sporo tu perfumerii czy butików.
 
Jeśli ktoś lubi zwiedzanie muzeów, serdecznie polecamy Museo de la Naturaleza y el Hombre (Muzeum Przyrody i Człowieka) - jego siedziba znajduje się w pięknym, nowocześnie odrestaurowanym budynku, tuż obok kościoła Iglesa de Nuestra Senora de la Concepcion (przy Calle Fuente Morales), czyli pośrodku drogi od Auditorio i Plaza de España. Muzeum poświęcone jest powstaniu wysp Kanaryjskich i procesom wulkanicznym. Druga sekcja to zbiory archeologiczne związane z naturalną historią Teneryfy i jej ludnością, znajdziemy tu czaszki i mumie Guanczów, pierwotnych ludzi wyspy oraz historię ich podboju. Kolejne piętro poświęcone jest przyrodzie i zwierzętom. Wstęp jest płatny 5 Euro, dzieci 3,5 Euro. Czynne codziennie. Szczegóły, ceny i godziny otwarcia TUTAJ.
 
Na koniec wizyty w Santa Cruz de Tenerife polecamy wybrać się kilka kilometrów na wschód na kąpiel przy przepięknej, złotej i rajskiej plaży Playa de las Tresitas. Piasek został tu nawieziony z Sahary w latach 70 tych a sama plaża ma długość 1,5 km i chroni ją wybudowany falochron. Palmy dodają uroku a lokalne bary puszczają salsę! TU można poczuć się jak na Karaibach.
 
[kategoria - miejsca na Teneryfie; lokalizacja - Teneryfa Południe Wschód]
bottom of page