top of page

Prognoza, informacje i porady - Pogoda na Teneryfie - Zmienia się co miesiąc? Nie bardzo :)

 

Pogoda na Teneryfie - w telegraficznym skrócie

 

Teneryfa to wyspa całoroczna pełna słońca i gwarantująca 340 dni słonecznych w roku. Wulkan Teide robi tu niesamowite rzeczy z pogodą :) Poza tym dzieli wyspę na dwie różniące się klimatycznie części: suche południe i wilgotną północ. Klimat zmienia się wraz ze wzrostem wysokości, ale mocno ośnieżone zbocza wulkanu Teide (3.718 m.n.p.m.) to rzadkość, mimo że ten najwyższy szczyt Hiszpanii przewyższa polskie Rysy o 1.219 m.

 

Aktualna prognoza pogody dla Teneryfy Południowej

- lato, lato lato czeka ... potem wiosna, wiosna .... i znowu lato ... a gdzie zima ?

 

Zacznijmy od tego, że na Teneryfie do wysokości ok. 2.000 m.n.p.m możemy mówić, że są dwie pory roku: lato i wiosna - klimat jest sprzyjający i mało zmienny. Najbardziej realną prognozę pogody dla Teneryfy można sprawdzać na stronie AEMET.es. Jest to strona hiszpańskiej agencji meteorologicznej, z podziałem na poszczególne miasta - dla południa wyspy proszę wybrać municipio Adeje lub Arona, dla północy - Puerto de La Cruz, dla strefy Los Gigantes - położone bardziej w górze Santiago del Teide.

 

Prognoza pogody AEMET jest szczegółowa, włącznie z siłą wiatru, godzinami słońca i anomaliami pogodowymi, ale nie zawsze się sprawdza ;) gdyż pogoda na Teneryfie potrafi się zmieniać nawet co kilkanaście kilometrów, np. w Los Gigantes może być zimny wiatr i deszczyk - więc długie spodnie i polary, a w Costa Adeje, jak to na ścisłym południu - w zimie sandały, krótkie spodenki i t-shirty :)

 

Dlatego w lokalnej telewizji prognoza pogody dla Teneryfy podawana jest dla ponad 30 miejsc z osobna co można zobaczyć na stronie Radiotelevisión Canaria - wyszukując odnośnik El Tiempo (ciekawostka, w języku hiszpańskim el tiempo znacza zarówno pogodę jak i czas).

Prognoza pogody Teneryfa

Na Teneryfie mamy i skaliste, pustynne krajobrazy i gęste zielone lasy - w odległości paru dziesiątek kilometrów od siebie. Różnorodność mini stref klimatycznych jest zaskakująca :) O Teneryfie mówi się, że to kontynent w miniaturze.

 

Zima? Zimy nima! - najcięższa na Wyspach Kanaryjskich od ponad 10 lat (trochę więcej pochmurnych dni, trochę więcej zimnych wieczorów), a w Hiszpanii od nawet 30 lat (zaspy śniegu, ciężki sprzęt, spychacze itp. itd.) była zima 2014/15 - przez 2 tygodnie musieliśmy na południu Teneryfy chodzić w długich spodniach, na serio, i wjazd na płaskowyż Teide z powodu 2 cm śniegu był zamknięty przez prawie tydzień. Mieszkając w takim klimacie, ze świecą można szukać na południu Teneryfy, domów i mieszkań z centralnym ogrzewaniem i ociepleniem ze styropianu, czy pełną elewacją :)

 

 

Pogoda na południu Teneryfy - słoneczna Teneryfa

 

Pogoda na Teneryfie południowej jest całkiem stała - wiosną, czyli od listopada do marca, średnie temperatury w cieniu wynoszą od 15 do 25 st.C., wieczory bywają trochę chłodne, ok. 15 st.C, woda w oceanie ma wtedy ok. 18 st.C (czyli tyle ile Bałtyk w lecie). Natomiast latem, czyli od kwietnia do października, średnie temperatury w cieniu wynoszą od 18 do 28 st, C, oczywiście najcieplej jest w szczycie lata. Dni są coraz dłuższe i liczba godzin słonecznych sięga 12 (od 9 rano do 21), wieczory są przyjemne i ciepłe. Woda w ocenie jest wówczas najbardziej nagrzana, w sierpniu i wrześniu osiąga 23-24 st.C.

 

Na południu zdecydowanie najmniej pada na całej Teneryfie, panuje tu klimat suchy. Opady w postaci drobnego, krótkiego deszczu, mogą się przytrafić się w liczbie ok 10 dni, w okresie od listopada do lutego. Wszystko zależy od frontu atmosferycznego. Pogoda w tym klimacie przekłada się na ok. 340 dni słonecznych w roku. Na południu Teneryfy chmury w pasie nadmorskim prawie nie występują. Zaczynają się zazwyczaj od 1 km wgłąb lądu - na łagodnych zboczach wulkanu Teide gdzie następuje naturalna, stopniowa kondensacja pary wodnej i tworzą się chmury - i tam też pozostają. Można więc odwracając głowę w jedną stronę podziwiać błękit nieba i słońce nad oceanem, a w drugą stronę szaro-granatowe chmury przyklejone do zbocza.

 

 

Pogoda na północy Teneryfy - chłodniej i bardziej pochmurnie

 

Pogoda na północy Teneryfy różni się od pogody na południu. Klimat północny jest generalnie wilgotny, dlatego ta część wyspy jest bardzo zielona. Wiosną, czyli od listopada do marca, średnie temperatury w cieniu wynoszą od 13 do 20 st.C. Występują dość częste opady deszczu. Latem, czyli od kwietnia do października średnie temperatury w cieniu wynoszą od 15 do 25 st. C. Mówimy, że na północy lubi być pochmurna pogoda - i jest to prawda. Chmury zakrywające słońce są tu nie tylko częstsze, ale i bardziej zauważalne niż na południu. Nakłada się na to bowiem fakt, że na drodze promieniom słonecznym stoją chmury przyklejone do północnych zboczy wulkanu Teide i dodatkowo są przez niego kumulowane. Słońce operuje też tu krócej, gdyż nie chowa się nad horyzontem i nie nad oceanem, lecz za zboczami wulkanu Teide. Dla upraw jest to zbawienne, dzięki temu ta część wyspy jest bardzo zielona i wilgotna. Północ Teneryfy to kierunek wielu wycieczek fakultatywnych przez cały rok, natomiast sezon wakacyjny trwa tu zaledwie przez 4 miesiące w roku.

 

Oczywiście najcieplej i najpewniej pod względem pogody jest na północy latem, i jest to dobry czas na spędzenie wakacji w tej części wyspy. Natomiast dostępność form spędzania wolnego czasu na północy Teneryfy (wycieczki, atrakcje wodne, rejsy katamaranem, Siam Park, pokazy/show itp. itd.) jest bardzo ograniczona - generalnie wybierając północ, należy nastawić się na wynajęcie samochodu na czas urlopu i spędzanie sporo czasu "za kółkiem". Poza okresem typowo letnim, czyli od października do końca maja, "życie turystyczne" na północy Teneryfy zamiera.

 

 

Pogoda na wschodzie i zachodzie Teneryfy - zmienna poza okresem letnim

 

Wschód (czyli Góry Anaga z La Laguną) i zachód (czyli Park Krajobrazowy Teno wraz ze strefą Los Gigantes) to miejsca pełne uroku, ale poza okresem letnim pogoda lubi się zmieniać - nierzadko parę godzin słońca i parę godzin chmur z zimnym powietrzem i ... od nowa, coś jak "kwiecień plecień co przeplata". Wulkan Teide o wysokości 3.718 m.n.p.m. pośrodku wyspy znakomicie chroni, w okresie poza letnim, typowe południe wyspy (Costa Adeje, Las Americas, Los Cristianos) natomiast po bokach wyspy zbocza wulkanu mocno się obniżają i sięgają ledwie 1000 m i mniej, w związku z tym ta ochrona przed zimnymi prądami atmosferycznymi z północy jest słabsza.

 

Typowym latem pogoda na wschodzie i zachodzie Teneryfy jest całkiem stabilna i temperatury wynoszą od 20 do 25 st.C. Natomiast od listopada do marca bywają to okolice wietrzne, pochmurne, a nawet deszczowe. Warto więc na zwiedzanie tych części wyspy wziąć ze sobą coś przeciwwietrznego i ubrać się cieplej.  

 

 

Pogoda w okolicach lotniska południowego (Aeropuerto Reina Sofía, Golf del Sur i El Medano)

 

Są to najbardziej wietrzne miejsca na wyspie. Nie bez powodu znajdują się w tych okolicach wiatraki. Wybrzeże El Medano jest mekką surferów, gdzie silny wiatr i prądy tworzą kilka rodzajów fal.

 

 

Pogoda na Teneryfie w czasie Calimy

 

Calima to efekt wiatru wiejącego znad znad Sahary (Sirocco), przynoszący ze sobą drobiny pyłu pustynnego. Sprawia, że słoneczna pogoda na Teneryfie, staje się jeszcze bardziej słoneczna. Temperatura na całej wyspie wzrasta o ok. 10 stopni, a wiatr zanika, widoczność spada, a na horyzoncie widać żółtawą poświatę. Nawet na wulkanie Teide robi się ciepło do ok. 20 stopni, a na południu wyspy mamy aż 35 stopni w cieniu. Calima potrafi utrzymać się kilka dni (zazwyczaj) ale też i kilka tygodni (rzadko) i odwiedza Teneryfę niezależnie od pory roku.

 

 

Pogoda na Teneryfie na wulkanie Teide

 

Na poziomie ok. 2000 m n.p.m., czyli na wysokości Parku Narodowego Cañadas del Teide, temperatury latem potrafią wzrosnąć do 20 stopni w cieniu. Natomiast w okresie kanaryjskiej wiosny bywają też często owe "zimowe dni", wówczas temperatura potrafi spaść nawet do zera stopni Celsjusza. Występują również silne wiatry. Ale kiedy pogoda jest całkiem wiosenna to jest 15 stopni. Niemniej jednak trzeba przygotować ciepłe ubrania i najlepiej mieć kryte buty, bo później się okaże, że nie wyjdziemy z autobusu lub samochodu. Amplitudy jak widać są bardzo duże jak to bywa w górach i pogoda potrafi zmienić się w ciągu dnia kilka razy. Co ważne, generalnie na płaskowyżu pod Teide pogoda jest bezchmurna. Taka jest już natura Teneryfy, że na co dzień występujące chmury utrzymują się tylko do pewnego poziomu i przepiękne widoki ponad chmurami na wycieczce można spotkać prawie zawsze. 

 

 

Natomiast inaczej jest na poziomie powyżej 2000m czyli powyżej płaskowyżu Teide. W okresie letnim temperatury na tej wysokości wahają się od 10 do 15 stopni. Kiedy świeci słońce jest bardzo przyjemnie, odczuwalnie około 17 stopni, ale wiatr jest typowo górski, orzeźwiający. Kanaryjską wiosną, czyli od listopada do marca, bywają na tej wysokości i ujemne temperatury. Wówczas szlaki są oblodzone i czasem są zamknięte. Proszę pamiętać, że funkcjonowanie kolejki Teleferico uzależnione jest od warunków pogodowych, w szczególności od siły wiatru (do 30 km/h). Wiosną i latem jest większa szansa, że będzie działać, zimą bywają tygodnie, że przez 50% czasu jest wyłączona.

Wysokość szczytu 3718 m.n.p.m. to temperatury latem ok. 10 stopni a kanaryjską wiosną (naszą zimową porą) od 0 do minus 8 stopni. Gdy chcemy więc zdobyć szczyt wulkanu należy przygotować się zarówno kondycyjnie jak i sprzętowo. Najniższa zanotowana temperatura na szczycie wyniosła minus 18 stopni.

bottom of page